ATELIER DE LINOGRAVURĂ ȘI EXPOZIȚIE ÎN PAROHIA TORRENT


 

 

      Parohia ortodoxă română Sfântul Efrem cel Nou din Torrent, provincia Valencia, a desfășurat în intervalul februarie - aprilie 2023 un amplu atelier de linogravură, la care au participat tineri și credincioși din parohia noastră. Lucrările atelierului intitulat: Din dragoste pentru aproapele, au fost coordonate de către pictor-iconar Georgiana Eliza Pop.

    Din punct de vedere artistic linogravura este o tehnică grafică în care modelul/icoana este săpat cu anumite dăltițe in linoleum, după care se acoperă cu cerneală tipografică, iar apoi se trece prin presa de gravură pentru a imprima icoana pe hârtie.

        Atelierul a avut mai multe etape: prima dată s-au gravat dreptunghiurile de linoleum, apoi imprimarea pe hârtia de gravură, iar în ultima etapă s-au pictat ramele de lemn pentru icoanele finale.

     După finalizarea lucrărilor, icoanele au fost expuse în biserica parohiei noastre din Duminica Floriilor (09 aprilie a.c.) până la hramul parohiei (07 mai a.c.). Urmând obiceiului dobândit cu ocazia celorlalte ateliere de pictură organizate în parohia noastră în anii trecuți (atelier de pictură pe lemn și pe sticlă) la încheierea perioadei de expoziție, icoanele au fost cumpărate de credincioși, iar banii destinați unei acțiuni social-filatropice.

           Duminică, 21 mai 2023, toți participanții au fost premiați primind câte o diplomă, iar coordonatorului de atelier i s-a oferit din partea parohiei o Diplomă de recunoștință pentru  munca asiduă depusă pe parcursul atelierelor de pictură.

            Aducem alese mulțumiri tuturor participanților și celor care s-au implicat în buna desfășurare a acestui atelier.

A consemnat:
Pr. Dr. Vasile Pop,
Torrent