Luni, 4 Iulie 2022, începând cu ora 10, Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a prezidat ședința Protopopiatului Sevilla. La aceasta au participat toți preoții din cuprinsul protopopiatului, în frunte cu Preacucernicul Părinte Protoiereu Ioan Poștoi. Lucrările ședinței s-au desfășurat în biserica parohiei din Almendralejo.
Părintele Marius Morariu, de la parohia din Granada, a susținut un referat intitulat: Isihasmul- mișcare spirituală de reunificare a puterilor minții/inimii prin concentrarea gândurilor, apoi s-au purtat discuții pe marginea acestui subiect. În continuare, au fost abordate aspecte legate de pastorație și administrație.
View the embedded image gallery online at:
https://www.obispadoortodoxo.es/index.php/arhiva/evenimente-2022/250-iulie-2022/2581-sedinta-protopopiatului-sevilla#sigProId4355cba93e
https://www.obispadoortodoxo.es/index.php/arhiva/evenimente-2022/250-iulie-2022/2581-sedinta-protopopiatului-sevilla#sigProId4355cba93e
