ȘEDINȚA PROTOPOPIATULUI SEVILLA

 

 

 

    Luni, 4 Iulie 2022, începând cu ora 10, Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a prezidat ședința Protopopiatului Sevilla. La aceasta au participat toți preoții din cuprinsul protopopiatului, în frunte cu Preacucernicul Părinte Protoiereu Ioan Poștoi. Lucrările ședinței s-au desfășurat în biserica parohiei din Almendralejo.
Părintele Marius Morariu, de la parohia din Granada, a susținut un referat intitulat: Isihasmul- mișcare spirituală de reunificare a puterilor minții/inimii prin concentrarea gândurilorapoi s-au purtat discuții pe marginea acestui subiect. În continuare, au fost abordate aspecte legate de pastorație și administrație.