În Duminica a V-a după Rusalii, 17 Iulie a.c., Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia Intrarea Maicii Domnului în biserică, din capitala Portugaliei, Lisabona.
Sub protia Ierarhului au slujit Preacucernicul Părinte Marius Viorel Pop, Protopop de Lisabona și Paroh al comunității, și Părintele Arhidiacon Casian Nemet.
Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură a explicat pasajul evanghelic citit în cadrul Sfintei Liturghii.
Chiar dacă priveliștea înfățișată în Evanghelia acestei duminici este înspăimântătoare, mesajul ei este unul luminos și încurajator: Mântuitorul Hristos este Cel ce are toată puterea în cer și pe pământ. Diavolul nu poate să facă nimic fără îngăduința Domnului și, bineînțeles, fără îngăduința noastră. Nu ni se spune, dar putem deduce, că cei doi au ajuns în această stare pentru că nu și-au trăit viața după voia lui Dumnezeu, ci după voia celui rău. Altfel, acolo unde Dumnezeu este prezent, diavolii nu se pot apropia. Prin urmare, noi, neîncetat să-L chemăm pe Hristos în viața noastră și nu să-L alungăm, așa cum au făcut-o gadarenii.
La final, Părintele Paroh Marius Viorel Pop a mulțumit Preasfințitului Părinte Teofil de Iberia pentru vizita și slujirea Sfintei Liturghii în mijlocul comunității parohiale din Lisabona.
https://www.obispadoortodoxo.es/index.php/arhiva/evenimente-2022/250-iulie-2022/2589-liturghie-arhiereasca-in-parohia-lisabona#sigProId159988af68
