Miercuri, 20 Iulie a.c., când Biserica Ortodoxă face pomenirea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Eparhială Intrarea Maicii Domnului în biserică, din Madrid.
Alături de Ierarh au slujit Preacuviosul Părinte Protosinghel Macarie Bărgăvanu, consilier administrativ bisericesc și eclesiarh al Catedralei, Preacuviosul Părinte Arhidiacon Spiridon Burlacu, consilier economic, și Preacuviosul Părinte Ieromonah Iosif Jurje, preot slujitor al Catedralei.
Preasfințitul Părinte Timotei, în cuvântul de învățătură, a vorbit despre purtarea de grijă a lui Dumnezeu, prin Sfântului Proroc Ilie, față de poporul lui Israel. Sfântul Ilie a fost în fața lui Dumnezeu un drept. A pus mai presus decât viața lui dreapta credință și dreptatea. Atunci când poporul lui Israel se îndepărta de dreapta credință, Dumnezeu răsărea din mijlocul poporului câte un om cu viață sfântă, ca să vestească voia Lui și să le atragă atenția că se află pe o cale greșită. Astfel a fost ales de Dumnezeu și Sfântul Ilie pentru a îndrepta pe poporul Său.
În continuare, Preasfințitul Părinte Timotei, a scos în evidență principalele virtuți ale Sfântului pe care îl pomenim. Astăzi să învățăm să cultivăm credința, dreptatea, dragostea și mărturisirea lor în această lume, luându-l model pe Sfântul Proroc Ilie.
Ierarhul a îndemnat credincioșii, în cuvântul de învățătură, să-l aibă pe Sfântul Ilie întărire a credinței la vreme de ispită. Atunci când simțim că ne-am abătut de la credința cea adevărată, de la calea lui Dumnezeu, să cerem în rugăciune ajutorul Sfântului Ilie.
La final, Preasfinția Sa a felicitat pe toți cei care poartă numele Sfântului Ilie sau derivate ale acestuia.