LITURGHIE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA EPISCOPALĂ

 

 

 

    În Duminica a XII-a după Rusalii, 4 Septembrie a.c., Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală Intrarea Maicii Domnului în biserică, din Madrid. 
Alături de Chiriarhul Eparhiei noastre au slujit Preacuviosul Părinte Protosinghel Macarie Bărgăvanu, consilier administrativ bisericesc și eclesiarh al catedralei, Părintele Mircea Dorin Pop, Părintele Arhidiacon Ionuț Socolan și Părintele Diacon Ionuț Pârlea.
   Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură, a tâlcuit pericopa Evanghelică rânduită pentru această Duminică- Tânărul bogat. Dacă dorim să intrăm în viață, trebuie să ne străduim să păzim poruncile; iar dacă vrem să fim desăvârșiți, trebuie să renunțăm la tot, la tot ce ne poate despărți de Hristos. Tânărul din Evanghelie s-a străduit să țină poruncile, și nici atunci nu era ușor. Păcatul a început să-l stăpânească pe om încă de la căderea lui Adam. Păzirea poruncilor este prima treaptă pentru a intra în Împărăția lui Dumnezeu, iar a doua treaptă este aceea de a-L iubi pe Dumnezeu mai presus de orice, care înseamnă a putea renunța la orice pentru Hristos, a ne lăsa în mâna lui Hristos. Tânărul n-a putut renunța la toate pentru Hristos, însă din Tradiție știm că totuși, în cele din urmă a lăsat toate și a urmat Lui.
Iubiți credincioși, să nu uităm de harul lui Hristos, și cu acesta lucrând și nădăjduind în Domnul. În felul acesta vom ajunge să intrăm în viață, iar unii dintre noi vom ajunge la desăvârșire.