SFÂNTUL MUCENIC SI ARHIDIACON STEFAN CINSTIT LA CATEDRALA EPISCOPALĂ

 

 

 

   A treia zi după Praznicul Nașterii Domnului, 27 Decembrie 2022, când Biserica face pomenirea Sfântului Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală Intrarea Maicii Domnului în biserică, din Madrid. 
Alături de Ierarh au slujit Preacuviosul Părinte Protosinghel Macarie Bărgăvanu, consilier administrativ bisericesc și eclesiarh al catedralei, Preacuviosul Părinte Arhidiacon Spiridon Burlacu, consilier economic eparhial, și Preacuviosul Părinte Ieromonah Iosif Jurje, preot slujitor al catedralei. 

 

   Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură, a vorbit despre cel pe care Sfânta Biserică îl pomenește astăzi. Primii diaconi, șapte la număr, au fost aleși pentru a fi de ajutor Sfinților Apostoli  la agapele de după săvârșirea Sfintei Liturghii, la care participa întreaga comunitate.
Primul care a fost ales a fost Sfântul Ștefan, cel pe care îl pomenim astăzi. El avea viață sfântă, dar avea și darul cuvântului. Mântuitorul l-a înzestrat cu înțelepciune, și în urma predicii lui, mulți iudei credeau în Hristos. Sfântul Ștefan, precum Mântuitorul, a fost jucat pe nedrept, iar apoi omorât cu pietre. Cu toate acestea, la fel ca și Cel pe care îl slujea, și-a apărat ucigașii, rugându-se pentru ca Dumnezeu să nu le socotească păcatul pe care îl săvârșeau. 
​Să învățăm de la Sfântul Ștefan căutăm adevărul, să îl trăim și să îl mărturisim.