Marți, 27 Decembrie 2022, Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a liturghisit la Mănăstirea Nașterea Domnului, din localitatea Cenicientos.
Alături de Ierarh au slujit Preacuviosul Părinte Ieromonah Arsenie Baltă, Părintele Narcis Rus, de la Parohia din Navalcarnero, și Părintele Arhidiacon Casian Nemet.
Preasfinția Sa, în cuvântul de învățătură, a afirmat că sărbătorirea Sfântului Întâiului Mucenic și Arhidiacon Ștefan, în a treia zi de Crăciun, ne ajută să depășim modul lumesc de a prăznui Nașterea Domnului. Mântuitorul Hristos a adus, prin nașterea Sa, bucuria și pacea pe pământ, dar, dintru început, acestea au fost umbrite de răutatea oamenilor. În icoana Nașterii putem întrezării deja, taina Crucii și a punerii în mormânt. Cu toate aceste împotriviri, lucrarea Domnului a dat multe roade. Iar una dintre aceste roade este Sfântul Arhidiacon Ștefan. La rândul său, mucenicia Sfântului Ștefan a adus multă roadă, iar una din aceste roade este Sfântul Pavel, Apostolul neamurilor. Acesta, din mare prigonitor al creștinilor, devine un zelos propovăduitor al lui Hristos, dându-și și el viața pentru dragostea Lui.Este o mare încurajare și pentru noi cei de astăzi. Oricâte împotriviri sau dificultăți am întâmpina, jertfa noastră nu este zadarnică. Tot ceea ce suferim pentru dragostea lui Hristos, va fi pricină de mântuire, pentru noi înșine și pentru mulți care vor veni după noi, până la sfârșitul veacurilor.
https://www.obispadoortodoxo.es/index.php/arhiva/evenimente-2022/255-decembrie-2022/2717-liturghie-arhiereasca-la-manastirea-cenicientos#sigProId50338803c7
