Hramul Parohiei Lérida

 

În zilele de marți și miercuri, 23-24 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a slujit Taina Sfântului Maslu și Sfânta Liturghie în Parohia „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Lérida, care și-a sărbătorit hramul. 

Alături de ierarh au slujit: Preacucernicul Părinte Vasile Băltărețu, protopop de Catalunya II și paroh al comunității din Tarragona, Preacucernicul Părinte paroh Daniel Ovidiu Șimon, Preacucernicul Părinte Aurelian Sfârlea de la Parohia Solsona, Preacucernicul Părinte Marius Pârvulescu de la Parohia Alcañiz, Preacucernicul Părinte Gheorghe Crăciun de la Parohia Vielha și Preacuviosul Părinte Arhidiacon Casian Nemet.  

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a evidențiat bucuria sărbătorii nașterii Sfântului Ioan Botezătorul și demnitatea fiecărei vieți omenești ca dar al lui Dumnezeu: Bucuria pe care am primit-o în suflet la această sărbătoare cred că este o fărâmă din bucuria pe care au avut-o drepții Zaharia și Elisabeta atunci când l-au primit în dar de la Dumnezeu pe Sfântul Ioan, care avea să devină Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului nostru Iisus Hristos.

Fiecare om atunci când se naște în această lume este un dar de la Dumnezeu, dar, din păcate, nu toți părinții recunosc acest lucru și nu se poartă cu copiii lor așa cum s-au purtat drepții Zaharia și Elisabeta. Mulți copii sunt lipsiți de dragostea părinților, fiind abandonați și lipsiți de bună creștere. Dar, dacă prin pronia dumnezeiască, ne-am născut a doua oară prin Taina Sfântului Botez, Dumnezeu devine Tatăl nostru Cel din Ceruri, iar aici pe pământ Biserica devine mama noastră duhovnicească, bucurându-ne toți de o iubire care «pe toate le suferă, pe toate le crede, pe toate le rabdă și nu cade niciodată.» Tot omul care vine în această lume este chemat de Dumnezeu la bucuria mântuirii, în Hristos și în Biserică, devenind un propovăduitor și un înaintemergător al celei de a doua veniri a Domnului.

La final, o parte dintre copiii parohiei, care s-au spovedit pentru prima dată, s-au împărtășit într-un cadru festiv, primind cu evlavie Sfânta Împărtășanie. De asemenea, copiii de la școala parohială, coordonați de doamna preoteasă Camelia Șimon, au interpretat poezii și cântări religioase, aducând bucurie celor prezenți.