Sfântul Maslu pentru credincioşii români din Vitoria

Şase preoţi au slujit duminică, 18 decembrie, Taina Sfântului Maslu în Parohia „Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian” din Vitoria, nordul Spaniei. S-a format deja o tradiţie ca în fiecare lună, în a doua vineri, să se oficieze maslul de obşte pentru cei bolnavi şi nu numai. Această taină are o importanţă mare în Biserica noastră, ştiindu-se că încă din cele mai vechi timpuri creştinii apelau la puterea tămăduitoare a uleiului sfinţit.

Cei care au participat duminică la slujba de la Vitoria, români din oraş dar şi din împrejurimi, au putut afla mai multe despre Taina Sfântului Maslu din cuvântul de învăţătură adresat de părintele Florin Goia de la Parohia „Sfântul Antonie cel Mare”, protoiereu de Asturias. Pe lângă binefacerile maslului, sfinţia sa a vorbit despre importanţa spovedaniei în contextul pregătirii noastre pentru marele praznic al Naşterii Domnului.

Alături de părintele protoiereu Florin Goia au slujit părintele Alexandru Bodea de la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Burgos, părintele Darius Ardelean de la Parohia „Sfântul Ierarh Spiridon făcătorul de minuni” Calahorra, părintele Vasile Magnet de la Parohia „Sfânta Treime” Logroño, părintele Ion Răducu din Parohia „Minunea Sfântului Arhanghel Mihail în Colose” Pamplona şi părintele paroh Radu Ursu de la parohia gazdă, protopop de Vitoria.

„În biserica noastră se săvârşeşte în fiecare a doua vineri din lună Taina Sfantului Maslu, dar în Postul Paştelui şi în Postul Crăciunului slujba are o încărcătură duhovnicească deosebită, pentru că fiecare parohie devine „un loc de pelerinaj” pentru celelalte parohii”, a arătat părintele protoiereu Radu Ursu.

Sfântul Maslu la Soria

Tot în Protopopiatul misionar de nord Vitoria-Gasteiz, a avut loc pe data de 16 decembrie săvârşirea Tainei Sfântului Maslu în Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” Soria.

Au slujit, împreună cu părintele paroh Ioan Ioniţă, părintele secretar Ioan Răducu din Parohia „Minunea Sfântului Arhanghel Mihail în Colose” Pamplona, părintele Vasile Magnet din Parohia „Sfânta Treime” Logroño şi părintele Florin Datcu de la Parohia „Sfântul Ioan Romanul” Calatayud.